POZNAJMY PODLASIE

POZNAJMY PODLASIE

Zapraszamy na wycieczkę z cyklu „Zwiedzamy Polskę”. Podlasie kusi zarówno przepiękną i dziką przyrodą, jak i fascynującą kulturą pogranicza, w której, jak w tyglu, różne oblicza słowiańskości mieszają się z tradycjami żydowskimi i tatarskimi. Tym razem poznamy główne atrakcje Podlasia oraz posmakujemy specjałów kuchni tatarskiej.

1 dzień – 17.07.2020

Wyjazd dnia w nocy z dn. 16 na 17.07.2020. Z Sanoka – 24:00, Krosna – 24:45, Jasła – 01:15. Przejazd do Sokółki, gdzie zobaczymy kościół św. Antoniego, w który w październiku 200 8. miało miejsce wydarzenie zwane cudem eucharystycznym, związane z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca. Przejazd szlakiem tatarskim do Kruszynian, gdzie mieści się najstarszy w Polsce drewniany meczet oraz cmentarz muzułmański z końca XVII wieku. Obok znajduje się Centrum Kultury Muzułmańskiej oraz restauracja „Tatarska Jurta”, w której jadł sam Książe Karol będąc z wizytą w Polsce. Degustacja specjałów kuchni tatarskiej. Przejazd do Supraśla, gdzie „… pięć wieków temu mnichom to miejsce wskazał puszczony na wody Supraśli krzyż…” Najważniejszym zabytkiem miasta jest kompleks Prawosławnego Męskiego Monasteru pw. Zwiastowania NMP wraz ze zrekonstruowaną cerkwią obronną w stylu gotycko-bizantyjskim. Na trasie krótki spacer po Silvarium – ogrodzie leśnym. Park Leśny w Poczopku to ogromny las położony na trasie z Białegostoku do Krynek, (niedaleko jest arboretum w Kopnej Górze), posiada leśne ścieżki edukacyjne ze śladami zwierząt, woliery z ptakami, galerię na skraju puszczy, gdzie można posłuchać nagranych opowieści dra Kruszewicza o zwierzętach i oczywiście ptakach, są rozliczne zegary słoneczne, ścieżki wśród głazów, stawy, słowem wieeelke atrakcji!!! Przyjazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień – 18.07.2020

Śniadanie. Przyjazd do Tykocina miasteczka położonego nad rzeką Narew. Zachowała się tu unikalna synagoga i dzielnica żydowska. W dawnej części chrześcijańskiej zobaczymy barokowy układ trapezowego rynku z kościołem św. Trójcy, pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego. Przejazd do Choroszczy, zwiedzanie “Pałacyku na wodzie” – letniej rezydencji Branickich. Kolejny punkt programu to Białystok, gdzie Ludwik Zamenhof, twórca języka Esperanto. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest zespół pałacowo – parkowy Branickich zwany „Wersalem Podlasia”. Tę jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej otacza wspaniały park zachęcający do spacerów. Zobaczymy również unikatowy zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który tworzą dwa połączone ze sobą budynki kościelne – stary z XVII wieku oraz nowy z XX wieku. Zatrzymamy się na rynku z późnobarokowym ratuszem z wieżą zegarową. Odwiedzimy również sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg. 

3 dzień – 19.07.2020

Śniadanie. Główną atrakcje tego dnia będzie Kraina Otwartych Okiennic – szlak wiodący przez wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Są to miejscowości położone w dolinie Narwi w okolicach Hajnówki. Trasa charakteryzuje się przede wszystkim starą, oryginalną architekturą. Domy, zabudowania gospodarcze i świątynie w tym właśnie regionie są wyjątkowe. Specyfika tych budynków polega na bogatej dekoracji zewnętrznej. Zwiedzając Szlak Otwartych Okiennic zachwycą nas nie tylko te unikatowe dekoracje, ale również okazałe, drewniane cerkwie i kościoły, stare krzyże wotywne, zabytkowe kapliczki przydrożne i cmentarne. Kolejnym punktem wycieczki będzie Grabarka zwana „Jasną Górą prawosławia”. Każdego roku w sierpniu przyjeżdżają tu tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne, które później ustawiane są wokół wybudowanej na wzgórzu cerkwi Przemienienia Pańskiego. Na Świętej Górze znajduje się także jedyny w Polsce żeński monastyr św. Marty i Marii. Powrót do miejsca zbiórki w godzinach nocnych (23:00-0:30).

Cena: 680 zł (670 zł – stali klienci, czł. PTTK, młodzież do 16 lat)

Wpisowe – w kwocie 170 zł płatne przelewem do 5 dni roboczych od zgłoszenia

Pozostałą kwotę należy wpłacić do 25 dni przed rozpoczęciem wycieczki

 

 Zapisy:

Świadczenia zawarte w cenie:

  • przejazd autokarem
  • 2 noclegi w hotelu*** ( pokoje 2, 3 os. z łazienkami)
  • 2 obiadokolacja
  • 2 śniadanie
  • usługa pilota i lokalnego przewodnika
  • ubezpieczenie NNW
  • sprzęt nagłaśniający TGS
  • degustacja specjałów kuchni tatarskiej.

Cena nie obejmuje:

  • biletów wstępów oraz innych opłat obligatoryjnych – 70 zł/ normalny, 60 zł/ulgowy (młodzież szkolna, emeryci, renciści).

Zapisz się

Galeria

ZAPRASZAM

Zofia Lisik

506 994 747

Materiały do pobrania

POBIERZ PROGRAM WYCIECZKI

POBIERZ WARUNKI UCZESTNICTWA

POBIERZ UMOWĘ