Wszystkie wycieczki z miesiąca:
2021 Grudzień 2021 2022 Styczeń 2022 Luty 2022 Marzec 2022 Maj 2022

SKAMIENIAŁE MIASTO

Nr oferty Ferias 6159
175 zł/osoba
24.07.2021
0 nocyautokarbrak
NowośćZwiedzamy Polskę

Przedstawiamy kolejną propozycję wyjazdu. Tym razem zapraszamy do Skamieniałego Miasta i jego okolic. Wycieczka spokojna, niewymagająca. W ofercie degustacja lokalnego wina i serów. Polecamy!

Plan wycieczki

1 dzień

24 lipca 2021

Wyjazd z Sanoka o godz. 6:00, Krosna – 6:45, Jasła 7:15. Przejazd do Tuchowa, gdzie zobaczymy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z klasztorem redemptorystów. Jest to sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe diecezji tarnowskiej, od 2010 bazylika mniejsza. Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów. W świątyni znajduje się cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej.

Przyjazd do Ciężkowic, gdzie w samym rynku zobaczymy pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, który odzwierciedla naturalnej wielkości siedzącą postać I. J. Paderewskiego oraz fortepian. Na bocznej ścianie instrumentu widnieje inskrypcja „Wygrał Polskę na fortepianie”. Pomnik odsłonięto 3 maja 2018 dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W mieście znajduje się również Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków (zwiedzanie, wstęp).

Kolejnym punktem programu będzie Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach – rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Jest to unikatowe miejsce na mapie powiatu tarnowskiego. Miasto zamienione w kamień tworzą rozrzucone po wzniesieniu fantazyjne formacje skalne o ciekawych, a czasami tajemniczych nazwach. Naprzeciwko głównego wejścia znajdują się jedne z najpopularniejszych skał – Ratusz i Czarownica. Przechodzi się do nich wiszącą kładką ponad drogą. Czarownica to wizytówka Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Podobno niegdyś spotykały się w tym miejscu czarownice i wiedźmy z okolicy. Na ziemi u podnóża skały można zobaczyć krąg ogniskowy, który może potwierdzać spotkania czarownic. Obok znajduje się ratusz mający kształt ambony. Jednej ze skał nadano nazwę dla uczczenia zasłużonego dla Polski kompozytora i patrioty I.J. Paderewskiego, którego dwór znajduje się w sąsiedniej miejscowości. Przejście szlakiem przez Skamieniałe Miasto (czas spokojnego spaceru ok. 1,0-1,5 godz.).

Wizyta w Parku Zdrojowym w Ciężkowicach, gdzie zobaczymy m. n. alpinarium (ogród zbudowany ze skał i ziemi, wraz z górskimi układami roślinności), arboretum (ogród dendrologiczny), brodziki z łazienkami mineralnymi, sieć alejek, wrzosowisko, ogrody wodne, tężnię i ogród sensoryczny. Przejazd do Kąśnej Dolnej, gdzie znajduje się dworek Ignacego Jana Paderewskiego. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX w. W dworku znajduje się m.in. fortepian czeskiej marki Petrof, który należał do mistrza. Paderewski był w latach 1897–1903 właścicielem i mieszkańcem tego dworu. Degustacja lokalnego wina i serów w miejscowej winnicy. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsca zbiórki ok. 19:00-2o:00.

Cena
175 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

Cena nie obejmuje:

Rabat: 10 zł - dla stałych klientów, czł. PTTK, młodzież do 16 r.ż.

Uwaga:

Wyjazd
24 lipca 2021
  • 06:00 Sanok-Kaufland
  • 06:30 Rymanów-Rynek
  • 06:45 Krosno 
  • 07:15 Jasło-Dom Kultury
Przyjazd
24 lipca 2021
  • 19:00-20:00 Jasło-Krosno-Sanok 

Lokalizacja

  • Trasa: Sanok-Krosno-Jasło-Pilzno-Tuchów-Ciężkowice-Biecz-Jasło-Krosno-Sanok
Cena
175 zł