Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Kwietnia 2025 Maja 2025 Czerwca 2025

Albania – okryj piękno Bałkanów

Albania to kraj w basenie Morza Śródziemnego, którego stolicą jest Tirana. Jedną z atrakcji Albanii jest bez wątpienia Jezioro Szkoderskie, czyli największy słodkowodny zbiornik na Półwyspie Bałkańskim. Warto także zwiedzić Berat, nazywane również miastem tysiąca okien, Gjirokastrę – miasto muzeum, nazywane także miastem srebrnych dachów, z uwagi na starożytną twierdzę i klimatyczną starówkę. Atrakcją turystyczną jest też Kruja, czyli historyczny kompleks zamkowy z górującą twierdzą Skanderbega oraz ruiny antycznego miasta Apollonia. Albania ma też piękne, szerokie plaże, które ciągną się wiele kilometrów wzdłuż wybrzeża.

WALUTA: walutą narodową Albanii jest lek (ALL), ale nie martw się, jeśli ich nie posiadasz. Niemal wszędzie w Albanii łatwo jest zapłacić euro. (ALL).  DOKUMENT wymagany na podróż: dowód osobisty lub paszport. 

Co warto kupić?

Szczególnie polecamy oliwę z oliwek, miód, pyszne sery, np. Kackaval, zioła, herbatkę górską, czerwone wina, marmoladę z fig i fergese, czyli pastę serowo-paprykową. Kraj ten słynie z przepysznych miodów, można tam dostać takie przysmaki jak miód pomarańczowy.

Obowiązkowo trzeba spróbować też koniaku (brandy) Skanderbeg. Trunek ten jest najpopularniejszym towarem eksportowym Albanii.

Kuchnia albańska

Kuchnia albańska potrafi zachwycić. My polecamy spróbować:

Byrek – najbardziej znany element bałkańskiej kuchni. Mięso, szpinak, biały ser lub pomidory zawinięte w ciasto filo.
Tavë – albańska zapiekanka z podrobów lub mięsa jagnięcego.

Japrak – danie przypominające gołąbki lub jeszcze bardziej tureckie danie nazywane „sarma”. Nadzienie składa się z mieszanki mięsa mielonego (wołowiny lub cielęciny) i ryżu. 

Petulla – popularna przekąska, czyli pączki/racuchy. Równie popularna jest baklava. Jest to ciasto warstwowe z ciasta filo, nasączone syropem i wypełnione mieszanką mielonych orzechów.nie popularna jest 

Kilka ciekawostek

Albańczyk, który się z Tobą zgadza, potrząśnie głową na boki, a gdy się z Tobą nie zgadza, skinie głową. Tak oznacza nie, a nie oznacza tak.

Bohaterką Albanii jest Anjezë Gonxhe Bojaxhiu. Bardziej znana na całym świecie jako Matka Teresa.

W 1967 roku Albania została ogłoszona pierwszym na świecie państwem ateistycznym. Pod przywództwem Envera Hoxha religia została zakazana, a każdy łamiący prawo miał zostać uwięziony na 3 do 10 lat.

Kiedy era komunizmu zakończyła się w 1991 roku, w kraju było około trzech milionów ludzi, ale tylko 3000 samochodów. Komunizm izolował kraj i przez długi czas tylko funkcjonariuszom partii pozwalano na korzystanie z samochodów.

Albania posiada ponad 750 tysięcy bunkrów rozsianych po całym terenie. Trudno je przeoczyć. Wszystkie zostały zbudowane podczas dyktatury Envera Hoxhy w celu ochrony kraju przed inwazją.