Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Marzec 2025

Gruzja – fascynujący kraj

Gruzja jest krajem leżącym na granicy Europy Wschodniej i Azji Zachodniej. To miejsce, w którym można znaleźć wszystko, czego dusza zapragnie: góry, morze, lasy, winnice, zabytkowe miasta i wspaniałe jedzenie. Stolicą kraju jest Tbilisi – miasto, którego nie można ominąć w czasie podróży na Kaukaz. Pierwszą stolica była Mccheta. Dziś to  to miejsce ważne dla gruzińskiego poczucia narodowości i wiary. Góry stanowią 75% powierzchni całego państwa. 

WALUTA: walutą obowiązującą w Gruzji jest lari (GEL).  DOKUMENT wymagany na podróż: dowód osobisty lub paszport. 

Co warto kupić?

Wino: Gruzja jest jednym z najstarszych regionów na świecie.
Kolejnym trunek, który proponuję jest czacza czyli gruziński brandy.
Gruzińska biżuteria: na wielu lokalnych straganach możesz znaleźć piękne naszyjniki, bransoletki, kolczyki i pierścienie wykonane z różnych materiałów.
Autentyczne przyprawy, które dostarczą niezapomnianych doznań kulinarnych.
Churchchela (dla mnie to gruzińskie snikersy): Gruzińczycy przygotowują to słodkie łakocie, łącząc perfekcyjnie orzechy (najczęściej orzechy włoskie lub laskowe) z warstwą miodu, a następnie maczają je w gęstym soku z owoców. Podróżnicy docenią to energetyczne i doskonałe źródło naturalnej energii. Polecam kupowanie go na targach, gdzie znajdziesz churchcele najwyższej jakości.

Kuchnia gruźińska

Gruzińska kuchnia jest wyjątkowa i słynie z potraw takich jak chaczapuri, gruziński zapiekany placek z serem) i chinkali, duże kołduny wypełnione bulionem. Aby je spożyć, należy je umiejętnie nadgryźć, wypić sączący się ze środka bulion i zakończyć zjedzeniem reszty. 

Kilka ciekawostek.

Gruziński alfabet jest jednym z najstarszych na świecie i ma 33 litery.

Gruzja jest znana z produkcji wina od ponad 8 000 lat.

Gruzińskie tańce narodowe, takie jak “kartuli” i “khevsuruli,” są niesamowicie ekspresyjne i pełne energii.

W Gruzji znajduje się również najstarszy zamek na świecie. Zamek Ananuri został zbudowany w IV wieku i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gruzini bardzo lubią Polaków, a Lech Kaczyński jest ich bohaterem narodowym, który wstawił się za nimi i przeciwstawił się Rosji. W wielu miejscach spotkamy nawet ulice imienia naszego byłego prezydenta, a Gruzini często będą wznosić za niego toast.