Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Kwietnia 2025 Maja 2025 Czerwca 2025

Armenia kolebka chrześcijaństwa

Armenia jest krajem o bogatej historii i pięknych krajobrazach, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową już w 301 roku n.e. Posiada niezwykłych zabytków. Klasztor Geghard to sanktuarium skalne wpisane na listę UNESCO. Katedra Etchmiadzin jest najstarszą katedrą chrześcijańską na świecie, zbudowaną w IV wieku (UNESCO). Norawank – klasztor ormiański z XIII wieku, położony w wąwozie rzeki Arpa. Armenia to kraj górski, gdzie znajduje się m.in. Góra Ararat, uznawana za miejsce, gdzie zatrzymała się Arka Noego. Krajobrazy są spektakularne, a górzyste regiony, jeziora i doliny tworzą wspaniałe widoki. Jezioro Sevan jest największym jeziorem w Armenii i jednym z najwyżej położonych słodkowodnych jezior na świecie. 

WALUTA: dram armeński. Na podróż należy mieć albo USD albo EURO. DOKUMENT wymagany na podróż: paszport ważny min. 6 miesięcy. 

Co warto kupić?

Bardzo dobrym pomysłem na pamiątkę jest też biżuteria. Można znaleźć naprawdę piękne wzory naszyjników i bransoletek ze złota i srebra.

Ararat to jedyna na świecie brandy sprzedawana jako koniak. Charakterystycznym dla Armenii produktem jest też wino z granatów. 

Lokalne słodycze: domowej roboty chałwa, doshab – gotowany sok owocowy, czurczchele, czyli orzechy nawleczone na sznurek i zanurzone w polewie z karmelu lub kisielu owocowego – warto je wypróbować, choćby dlatego, że są wykonane z naturalnych produktów według starych przepisów. Można też kupić przyprawy, suszone morele, winogrona, śliwki i wszystko, czego dusza zapragnie.

Kuchnia armeńska

Kuchnia armeńska łączy smaki wschodu i zachodu, wykorzystując wiele świeżych i sezonowych składników, takich jak warzywa, owoce, mięso i zioła. Warto spróbować: lawasz (cienki chleb tradycyjnie wypiekany w glinianym piecu, UNESCO), dolmę (gołąbki z liści winogron lub kapusty nadziewane mięsem mielonym, ryżem, cebulą i przyprawami oraz grillowane mięso, najczęściej z baraniny, która jest marynowana w przyprawach i smażona na otwartym ogniu. 

Kilka ciekawostek

Armenia jest najstarszym chrześcijańskim krajem na świecie. Przyjęła chrzest w 301 r. n.e.

Symbol Armenii jest Góra Ararat (5137 m n.p.m.) – dziś na terytorium Turcji). Według Biblii była miejscem, gdzie spoczęła Arka Noego w trakcie potopu.

Narodowym, armeńskim owocem jest morela.

Ormianie są bardzo dobrymi szachistami, a sama gra jest w tym kraju niezwykle ważna. Tak bardzo, że w 2011 roku ówczesny prezydent Armenii Serż Sarkisjan postanowił wprowadzić szachy do szkół, jako obowiązkowy przedmiot.