Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Kwietnia 2025 Maja 2025

ZIEMIA KALISKA

Nr oferty Ferias 24479
1185 zł/osoba
19-21.07.2024
2 noceautokar2 posiłki
Zwiedzamy Polskę

Ziemia Kaliska słynie z bardzo bogatej historii, malowniczych krajobrazów i ciekawych atrakcji. W programie m.in. Kalisz, Lewków, Gołuchów, Ostrów Wielkopolski. 

Plan wycieczki

1 dzień

19 lipiec 2024

Wyjazd z Sanoka o godz. 00:00, Krosna – 00:45, Jasła – 01:15. Przyjazd do Antonina, gdzie znajduje się światowej klasy zabytek, drewniany pałac myśliwski Antoniego Radziwiłła. Pałac, zwany też zamkiem, wzniesiono na rzucie krzyża greckiego. Gościem Antoniego Radziwiłła w Antoninie był m. in. Fryderyk Chopin (dwukrotnie, w 1827 i 1829). Kolejnym punktem będzie krótki postój w Sulmierzycach, gdzie zobaczymy Rynek z pięknym, drewnianym, unikatowym ratuszem, jedynym takim w Europie. Został zbudowany w 1743 r. i jest on uznany za zabytek klasy zerowe. Przyjazd do Dobrzycy, gdzie znajduje się klasycystyczny pałac stojący w pięknym, zabytkowym parku krajobrazowym, urządzonym w stylu angielskim. Dzisiaj siedziba Muzeum Ziemiaństwa (wstęp). Następnie wizyta w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie (wstęp). Jest to obiekt z ponad 400-letnią historią. Swój dzisiejszy kształt zawdzięcza Izabelli Działyńskiej. Córka księcia Adama Jerzego Czartoryskiego poślubiła Jana Działyńskiego w 1857 roku. Wprowadzając się do posiadłości dokonała gruntownej przebudowy zamku. Na zamku w Gołuchowie kręcono sceny w serialu Królowa Bona. Gołuchowski krużganki w filmie grają … zamek w Bari. Zamek otacza park, jeden z najcenniejszych założeń krajobrazowych w Polsce. Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

20 lipiec 2024

Śniadanie. Przejazd do Russowa, niewielkiej wioski koło Kalisza, znajduje się Dworek Marii Dąbrowskiej, stanowiący dziś oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu (wstęp). To właśnie w tym dworku słynna pisarka Maria Dąbrowska urodziła się i spędziła dzieciństwo oraz młodość. Przy dworku w obrębie parku znajduje się również mini skansen stworzony z sześciu obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej. Przejazd do Kalisza, jednego z najstarszych miast w Polsce. Spacer po starówce z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym i fragmentami murów miejskich z basztą Dorotka. Ozdobę Głównego Rynku jest ratusz miejski. Głównym kościołem miasta jest wielokrotnie przebudowywana gotycka katedra św. Mikołaja Biskupa z XIII w. Z tego samego okresu co katedra pochodzi kościół Franciszkanów z barokowym wyposażeniem wnętrza. Najstarszym ośrodkiem kultu św. Józefa na świecie jest kaliska kolegiata Wniebowzięcia NMP. Czas wolny. Następnie udamy się do Ołoboku, gdzie znajduje się Konwent cysterek. Jest to obiekt architektury gotyckiej przebudowany w stylu rokoko w XVIII w. po licznych pożarach. Do jego budowy doszło na mocy aktu fundacyjnego Władysława Odonica, dzięki staraniom abp. Henryka Kietlicza. Pełnił on funkcję klasztoru cysterskiego aż do 1837 roku. W czasach obecnych zachowały się tylko fragmenty zabudowań, świadczące o dawnej potędze kongregacji. Przełożone tego najbogatszego i najwspanialszego klasztoru w granicach Rzeczypospolitej nosiła tytuł ksieni. Były to jedne z najbardziej wpływowych kobiet tamtych czasów. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień

21 lipiec 2024

Śniadanie. Przejazd do Lewkowa, gdzie znajduje się pałac Lipskich, jedna z najokazalszych klasycystycznych rezydencji w Wielkopolsce. Otoczony parkiem angielskim dziś jest siedzibą Muzeum Wnętrz Pałacowych (wstęp). Jedyne w swoim rodzaju (niemające odpowiedników w Wielkopolsce) są dekoracje elewacji pałacu ozdobione sztukateriami i polichromiami. Następnie udamy się do Ostrowa Wielkopolskiego. Na Starym Mieście zachował się układ urbanistyczny pochodzący z początku XVIIIw. Najstarszym zachowanym obiektem w mieście jest dawny zbór ewangelicki zwany Małym Kościółkiem. Innym ciekawym obiektem jest synagoga zbudowana w stylu neomauretańskim. Na rynku stoi XIX-wieczny Ratusz, budynek o cechach neobarokowych. Tuż obok niego znajduje się Stolik Burmistrza Rowińskiego – pomnik poświęcony burmistrzowi Stefanowi Rowińskiemu. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach nocnych (ok. 24:00 – 01:00).

Cena
1185 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

Cena nie obejmuje:

Uwaga:

Wyjazd
19 lipiec 2024
  • 00:00 Sanok-Kaufland
  • 00:30 Rymanów-Rynek
  • 00:45 Krosno 
  • 01:15 Jasło-Dom Kultury
Przyjazd
21 lipiec 2024
  • 24:00-01:00 Jasło-Krosno-Sanok

Lokalizacja

  • Trasa: Sanok-Krosno-Jasło-Tarnów-Kraków-Katowice-Ziemia  Kaliska wg programu-Katowice-Kraków-Tarnów-Jasło-Krosno-Sanok.
Cena
1185 zł