Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Kwietnia 2025 Maja 2025 Czerwca 2025

MARTINOVANJE – święto wina na Słowenii

Nr oferty Ferias 25204
895 zł+220€/osoba
09-12.11.2024
3 noceautokar2 posiłki
Nowość

Przygotowaliśmy absolutną nowość! Zapraszamy do Mariboru (Słowenia) na Martinovanje, wielkie święto wina. Martinovanje to radosne święto, które przyciąga mieszkańców i turystów. Uliczne festiwale, koncerty, występy i kolorowe parady tworzą atmosferę radosną i pełną energii. Jest to także okazja do degustacji tradycyjnych słoweńskich potraw, które idealnie komponują się z winem Przygotowaliśmy bardzo ciekawy program.

Plan wycieczki

1 dzień

09 listopad 2024

Wyjazd dnia 08.11.2024 z Sanoka o godz. 22:00, Krosna – 22:45, Jasła 22:15 (dowóz do Krosna). Nocny przejazd na teren Słowenii. Na początek wizyta w m. Žička Kartuzija, gdzie zobaczymy wywierające niesamowite wrażenie ruiny klasztoru kartuzyjskiego z XII wieku (wstęp), najstarszego w Słowenii. Następnie przejazd do Celje, trzecim co do wielkości mieście Słowenii, gdzie nad miastem dominuje uroczy Stary Zamek (wstep). Zbudowany na trzech wzgórzach Celjski grad w średniowieczu był największym zamkiem na terenie Słowenii. Przejazd do Mariboru i spacer po Starówce. Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

10 listopad 2024

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Mariboru: kolumna morowa, dzielnica Lent z pięknymi kamieniczkami, mnóstwem sklepików oraz kawiarni przy rzecznej promenadzie. W programie również wejście na wieżę katedry (wstęp), z której rozciąga się piękny widok na miasto. Przejazd do Ptujskiej Gory, niewielkiej miejscowości gdzie najcenniejszym zabytkiem jest usytuowany na szczycie malowniczego wzgórza (352 m. n.p.m.) monumentalny trójnawowy gotycki Kościół Marii Dziewicy (wstęp). Przejazd do miasteczka Ptuj. Wąskie średniowieczne uliczki świetnie zachowanego Starego Miasta, z Wieżą Miejską, przed którą stoi pomnik Orfeusza oraz Klasztor Dominikanów z rokokową fasadą i gotyckimi krużgankami. Na wzgórzu ponad miastem góruje wspaniały zamek. W miasteczku zobaczymy słynne Muzeum Kurentowania (wstęp), tradycyjnego ptujskiego karnawału, który przyciąga ludzi z całego świata. Kurenty to przebierańcy w bardzo charakterystycznych strojach: owcza skóra, spiczasty pysk, długi czerwony jęzor, krowie dzwonki przytroczone do pasa, a w rękach pałki-maczugi okręcone skórą jeża. Spotkanie z winiarzem, przedstawienie znaczenia dnia św. Marcina dla przeobrażenia moszczu w wino, obiadokolacja świętomarcińska, degustacja win. Nocleg.

3 dzień

11 listopad 2024

Śniadanie. Udział w wydarzeniu jakim jest Martinowanje w Mariborze, które zawsze odbywa się 11 listopada i rozpoczyna chrztem wina punktualnie o godzinie 11:11. Potem do 20.00 trwa w mieście impreza, można kosztować wina, moszczu i lokalnych przysmaków na rozstawionych w mieście straganach. Obchody Dnia Św. Marcina stanowią symboliczne zakończenie wysiłków winiarzy w swoich winnicach, a jednocześnie jest to czas, kiedy moszcz zamienia się w wino. Największa tego typu impreza odbywa się właśnie Mariborze. Czas wolny na udział tym święcie wina. Następnie zwiedzanie jednych z największych w Europie piwnic winnych (wstęp) znajdujących się pod miastem. Nocleg.

4 dzień

12 listopad 2024

Śniadanie. Zwiedzanie tłoczni oleju z pestek dyni (czarne złoto Styrii) i degustacja. Początki oleju z pestek dyni sięgają XVII-wiecznej Styrii, historycznej krainy leżącej na terenie dzisiejszej Austrii i Słowenii. Na zakończenie zobaczymy kościół w Bogojinie, jedną z najciekawszych budowli XX wieku znajdującą się w Słowenii. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Polski w godzinach nocnych ok. 01:00-02:00.
.

Cena
895 zł+220€

Świadczenia zawarte w cenie:

Cena nie obejmuje:

Uwaga:

Wyjazd
08 listopad 2024
  • 22:00 Sanok-Kaufland
  • 22:30 Rymanów-Rynek
  • 22:45 Krosno 
  • 22:15 Jasło-Dom Kultury (dowóz do Krosna)
Przyjazd
12 listopad 2024
  • 24:00-01:00 Jasło-Krosno-Sanok

Lokalizacja

  • Trasa: Sanok-Krosno-Barwinek-Słowacja-Węgry-Słowenia wg programu-Węgry-Słowacja-Krosno-Sanok.  
  • Osoby z Jasła będą dowożone do/z Krosna. 
  • Zakwaterowanie:  3 noclegi w Mariborze.
Cena
895 zł+220€