Wszystkie wycieczki z miesiąca:
2024 Grudnia 2024 2025 Stycznia 2025 Lutego 2025

TARNOWSKIE GÓRY miasto Gwarków

Nr oferty Ferias 25507
225 zł/osoba
16.03.2024
0 nocyautokarbrak
Zwiedzamy Polskę

Czy wiedzieliście Państwo, że Tarnowskie Góry to nie tylko miasto gwarków, ale też kolejarzy, dawnych słynnych zakładów odzieżowych czy znanej niegdyś fabryki mydła? O tym wszystkim dowiecie się Państwo na naszej wycieczce.

Plan wycieczki

1 dzień

16 marzec 2024

Wyjazd z Sanoka – 04:00, Krosna – 04:45, Jasła – 05:15. Przyjazd do Tarnowskich Gór, które znane są przede wszystkim z zabytków techniki, a tutejsza kopalnia srebra, dzięki wpisowi na listę UNESCO, przyciąga do miasta setki turystów z całej Europy. Kusi też Sztolnia Czarnego Pstrąga, ciągnąca się pod zabytkowym parkiem w Reptach.

Kopalnia Srebra (wstęp) – znajduje się na Prezydenckiej Liście Pomników Historii. To podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi kopalni kruszców srebra. W budynku nadszybia znajduje się multimedialne muzeum, w którym można zapoznać się z historią, geologią i technikami wydobycia. Oko przykuwa animowana maszyna parowa, jedna z pierwszych na kontynencie europejskim.

Sztolnia Czarnego Pstrąga (wstęp) – sztolnia znajduje się po środku Parku Repeckiego. Odkryjemy jeden z najdłuższych w Europie podziemnych rejsów łodziami i jedyną w Polsce sztolnię wpisaną na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego, pchając łodzie i snując opowieści górnicze. W migotliwym świetle można dostrzec pstrąga. Wydaje się być czarny, stąd też przyjęła się nazwa chodnika sztolniowego jako „Czarnego Pstrąga”.

Tarnowskie Góry to nie tylko miasto gwarków, ale też kolejarzy, dawnych słynnych zakładów odzieżowych czy znanej niegdyś fabryki mydła. W mieście jest również piękny rynek, przy którym skupiło się wiele zabytkowych kamienic. Jedną z tych najsłynniejszych jest winiarnia Sedlaczka, służąca obecnie jako siedziba miejscowego muzeum. Zachwyca też kościół ewangelicki oraz ratusz wzniesiony w XIX wieku w stylu flamandzkiego renesansu. Dzwonnica Gwarków, kościół parafialny św. Piotra i św. Pawła, którego historia sięga połowy XVI stulecia.

Na zakończenie zobaczymy drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jerzego z 1666 roku w Miasteczku Śląskim. Kościół jest orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Uwagę przyciąga smukła wieżyczka na sygnaturkę i obiegające kościół soboty.

Około godz. 18:00 wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do miejsca zbiórki w godzinach 22:00-23:00.

Cena
225 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

Cena nie obejmuje:

Uwaga:

Wyjazd
16 marzec 2024
  • 04;00 Sanok-Kaufland
  • 04:30 Rymanów-Rynek
  • 04:45 Krosno 
  • 05:15 Jasło-Dom Kultury
Przyjazd
16 marzec 2024
  • 22:00-23:00 Jasło-Krosno-Sanok

Lokalizacja

  • Trasa: Sanok-Krosno-Jasło-Pilzno-Tarnów-Autostrada A4-Tarnowskie Góry-Miasteczko Śl.-Autostrada A4-Tarnów-Pilsno-Jasło-Krosno-Sanok. 
Cena
225 zł