Wszystkie wycieczki z miesiąca:
20242025 Kwietnia 2025 Maja 2025

LITWA – śladami Marszałka J. Piłsudskiego

Nr oferty Ferias 26096
785 zł+180€/osoba
11-14.07.2024
3 noclegiautokar2 posiłki
Nowość

Przygotowaliśmy absolutną nowość. Podróż litewskimi śladami Marszałka J. Piłsudskiego! Litwa w życiu Józefa Piłsudskiego zawsze odgrywała ważną rolę. Była jego małą ojczyzną, w której przeżył dzieciństwo i lata mło-dzieńcze. Wielokrotnie podkreślał, że ukształtowany był przez wielokulturowe Wilno, które go wychowało. Po latach w jednym z listów napisał: ”Gdy wrócicie do Wilna, pozdrówcie ode mnie całe miasto, wszystkie te cuda co są zawarte w krótkim, pięciolitero-wym słowie – Wilno”. W Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej Marszałek w 1919 r. złożył wotum – skromną, srebrną tabliczkę bez podpisu z wyrytym napisem: „Dzięki Ci Matko za Wilno”.

Plan wycieczki

1 dzień

11 lipiec 2024

Wyjazd z Sanoka dnia 03.07.2024 o godz. 22:00, Krosna – 22:45, Jasła – 23:15. Przyjazd do Druskiennik – największego i najsłynniejszego uzdrowiska położonego w środku największego kompleksu leśnego na Litwie. Tutaj gościli – historyk T. Narbutt, znany poeta Władysław Syrokomla, leczył się i koncertował Stanisław Moniuszko. Ostatnie lata swego życia spędził tu przyjaciel Adama Mickiewicza poeta Jan Czeczot. Przez pewien czas mieszkała Eliza Orzeszkowa. Uwielbiał to miasteczko również Marszałek Józef Piłsudski. Spacer po uzdrowisku i degustacja wód mineralnych prosto ze źródła. Piłsudski. Przejazd do Trok. Zapoznanie się z kulturą Karaimów, najmniejszej litewskiej mniejszości narodowej, domy karaimskie. Zwiedzanie zamku w Trokach (został on wzniesiony w XIV-XV w. przez Wielkiego Księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda). Czas wolny na degustację potrawy karaimskiej (kibiny tj. pierogi pieczone z mięsem i z rosołem cienkim, dodatkowy koszt 10 euro). Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

12 lipiec 2024

Śniadanie. Zwiedzanie Wilna, miasta miłego Piłsudskiemu. W programie miejsca związane z postacią Marszałka oraz Ostra Brama – symbol miasta (gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej – najważniejszy symbol religijny Litwy), Cerkiew św. Ducha, Ratusz, getto żydowskie, barokowy kościół św. Ducha (gdzie znajduje się oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu, ufam Tobie”), Uniwersytet Wileński (na którym studiowało wielu słynnych Polaków), Katedra Wileńska z kaplicą z relikwiami św. Kazimierza – patrona Litwy. Czas wolny na wileńskiej starówce. Przejazd na Cmentarz na Rossie, gdzie znajduje się wiele grobowców, w których pochowano ważne dla polskiej historii i kultury postacie (wśród nich jest też grób z sercem Józefa Piłsudskiego. Pochowano tu jego pierwszą żonę Marię z Poklewskich Piłsudską oraz rodzeństwo naczelnika państwa. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień

13 lipiec 2024

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Bezdany, gdzie zobaczymy dworzec kolejowy słynny ze spektakularnej akcji na rosyjski pociąg pocztowy, którą kierował Józef Piłsudski. W następnej kolejności Powiewiórka, w której jest kościół katolicki gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski (15.12.1867r.); Zułów – miejsce urodzin Marszałka (05.12.1867r.), złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem; Pikieliszki – dawny dwór i posiadłość rodziny Józefa Piłsudskiego (dar od narodu polskiego); Podbrodzie – miejsce postoju Marszałka w drodze na manewry (sierpień 1927). Na zakończenie Miedniki Królewskie, gdzie zobaczymy zamek wybudowany w otoczeniu najwyższych wzgórz na Litwie. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień

14 lipiec 2024

Po śniadaniu wyjazd do m. Pożajście, gdzie zobaczymy największy zespół klasztorny na Litwie, ukrytą perłę kamedułów. Przejazd do Kowna drugiego co do wielkości miasta na Litwie. Zobaczymy: zamek, kościół św. Jerzego, seminarium duchowne, Plac Ratuszowy, Dom Perkuna, kościół Witolda, katedrę kowieńską. Wyjazd do Polski. Powrót w godzinach nocnych.

Cena
785 zł+180€

Świadczenia zawarte w cenie:

Cena nie obejmuje:

Uwaga:

Wyjazd
10 lipiec 2024
  • 22:00 Sanok-Kaufland
  • 22:30 Rymanów-Rynek
  • 22:45 Krosno 
  • 23:15 Jasło-Dom Kultury
Przyjazd
14 lipiec 2024
  • 01:00-02:00 Jasło-Krosno-Sanok

Lokalizacja

  • Trasa: Sanok-Krosno-Jasło-Druskienniki-Wilno-wycieczka śladami J. Piłsudskiego-Wilno-Kowno-Jasło-Krosno-Sanok-Krosno-Sanok.  
  •  
  • Zakwaterowanie:  3 noclegi w hotelu w Wilnie
Cena
785 zł+180€